Ako zabrániť blúdeniu a pádom pacienta s demenciou?

Starostlivosť o pacientov s demenciou je mimoriadne náročná. A to nielen fyzicky, ale aj psychicky. Našťastie však existujú rôzne možnosti, ako zjednodušiť a zefektívniť starostlivosť o takéhoto pacienta. A na druhej strane tak pomôcť pacientovi lepšie zvládať jeho stav.

Technologické riešenia pre pacientov s demenciou

O pacientov s demenciou sa môžete starať v domácom prostredí alebo ťažko zvládnuteľného pacienta umiestniť do opatrovateľského zariadenia. Nech už sa rozhodnete akokoľvek, iste je to v záujme pacienta. K častým príznakom demencie totiž patrí zabúdanie, blúdenie, strata orientácie v čase a priestore a tiež zhoršenie pohybových schopností týchto pacientov, čo vedie k rizikám úrazov. V mnohých prípadoch dokonca aj smrteľných. Ako sa dá zabrániť úrazom pacientov s demenciou, ktorí blúdia a strácajú sa?

Našťastie sú dostupné rôzne technologické zariadenia, ktoré sú využiteľné tak v domácom prostredí, ako aj v rôznych domovoch seniorov, či zariadeniach sociálnych služieb. Povedzme si o týchto zariadeniach viac.

  1. Systém predchádzania pádu seniorov

Vďaka tomuto riešeniu je možné predchádzať pádu seniorov a pacientov s demenciou a tiež minimalizovať riziko pádu. Ide o špeciálne senzorové podložky – senzorová podložka na lôžko, na kreslo pacienta alebo na podlahu v miestnosti, v ktorej sa pacient zdržiava. Senzorová podložka vyšle signál ak pacient opustí lôžko, kreslo, prípadne ak prechádza po podložke uloženej na podlahe. Je to vysoko citlivá podložka, ktorá reaguje okamžite. Upozorní osobu, ktorá sa o pacienta stará, že pacient opustil lôžko/kreslo alebo sa pohybuje po izbe.

Aké sú výhody?

  • Bezdrôtová – eliminuje riziko zakopnutia o drôty
  • Možnosť uloženia pod matrac
  • Ultra mäkká
  • Antibakteriálna
  • Navrhnutá s ohľadom na maximálny komfort a hygienu pacienta
  1. Systém proti blúdeniu a opusteniu objektov

Je zrejmé, že opatrovateľ nemôže byť neustále pri pacientovi s demenciou. A to najmä ak je takýto pacient umiestnený v zariadení a opatrovateľ má na starosti viacerých pacientov. Nie je to však možné ani v domácom prostredí. Práve na tento účel, čiže ochranu proti opusteniu objektu alebo blúdeniu pacienta, slúži systém – tzv. monitorovací vrátnik. Okamžite upozorní opatrovateľa, keď sa pacient s vysielačom priblíži k východu s monitorom.

Aké sú výhody tohto zariadenia?

  • Presné nastavenie oblasti detekcie – monitorovanie vstupov a výstupov z nebezpečných zón
  • Detekčný dosah možno nastaviť od 1 do 4 m
  • Upozorňuje v reálnom čase
  • Jednoduché použitie a inštalácia
  • Bezdrôtový dizajn – jednoduché umiestnenie a možnosť použitia až 8 monitorov na monitorovanie rôznych východov alebo zakázaných zón
  • Po vstupe do nežiaducej oblasti sa okamžite spustia výstrahy pre opatrovateľa

Vďaka týmto technologickým zariadeniam má opatrovateľ plnú kontrolu nad priestorom a aj nad pohybom pacienta. Môže tak okamžite reagovať pri rizikách pádu, zranenia alebo blúdenia a opustenia monitorovaného priestoru. Samozrejme, tieto technologické riešenia nezabránia samotnému pádu alebo zraneniu. Výrazne však eliminujú riziká, uľahčujú prácu opatrovateľovi a pomáhajú aj samotnému pacientovi.

Ďalšie užitočné tipy pri starostlivosti

Samozrejme, pri starostlivosti o pacienta s demenciou je potrebné dodržiavať aj ďalšie dôležité zásady:

  • Výrazne označiť miestnosti ako WC a kúpeľňa pre jednoduchšiu orientáciu pacienta
  • Zabezpečiť priestor pre voľný pohyb – odstrániť predložky, koberčeky a nízky nábytok
  • Bezpečne uzamknúť okná a balkóny
  • Obmedziť prístup k nebezpečným veciam ako ostré predmety alebo chemikálie
LOGOTYPE-comos-white-yellow

Výhradný distribútor zariadení Warmcare
pre Slovensko a Českú republiku

Adresa

COMOS, s.r.o.
Cigeľ 238
971 01 Prievidza

Kontakty

Návrat hore